“Święta miłości kochanej Ojczyzny”- uroczystości patriotyczne w Tyczynie

Kościół zawsze był z narodem. Towarzyszył mu w najważniejszych wydarzeniach historycznych. Wspierał w trudach i dodawał nadziei, kiedy wydawało się, że już wszystko zawiodło. Trudno opisać nieocenioną rolę duchowieństwa w procesie odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny. Kapłani wraz z biskupami w okresie rozbiorów byli poddani licznym prześladowaniom i szykanom, kojarzeni zwykle przez wrogów jako ostoja oraz ikona polskości. Wielu duchownych podzieliło los zesłańców i niektórzy już nigdy nie wrócili do ojczystego kraju. Mieszkańcy Tyczyna wraz z różnymi delegacjami rozpoczęli uroczystości patriotyczne  11 listopada od celebracji Mszy świętej, która została  odprawiona o godz. 9.00 przez ks. Proboszcza Mariana Czenczka oraz kaznodzieję ks. Krzysztofa Książka. Uczestnicy modlący się w intencji Polski wraz z pocztami sztandarowymi  na czele z Burmistrzem Miasta Januszem Skotnickim udali się pod Pomnik Czynu Patriotycznego. Obchody Święta Niepodległości zakończyły się w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Tyczynie, gdzie program artystyczny przygotowała i poprowadziła Szkoła Podstawowa z Borku Starego.