Stulecie niepodległości w mieście i parafii Tyczyn

Najważniejszym liczebnikiem powtarzanym przez różne przypadki w ostatnich tygodniach i miesiącach stała się cyfra 100. Trudno przejść obojętnie wobec tego, co wydarzyło się dokładnie sto lat temu, kiedy Polska znów stała się niepodległa, po licznych zrywach powstańczych odzyskała swój głos oraz znalazła wreszcie własne miejsce w rodzinie państw europejskich. Uroczystości patriotyczno- religijne rozpoczęły się 11 listopada 2018 roku Mszą święta o godz. 9.00 w intencji Ojczyzny w obecności władz miejskich, licznych pocztów sztandarowych naszych instytucji publicznych, mieszkańców naszej parafii, którą celebrował ks. Proboszcz Marian Czenczek wraz z ks. Łukaszem Ślęczką. Po modlitwie za Ojczyznę uczestnicy Mszy okolicznościowej udali się w asyście orkiestry pod Pomnik Czynu Patriotycznego, gdzie zostały złożone symboliczne wiązanki w geście wdzięczności naszym narodowym Bohaterom. Następnie w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury dzieci z Przedszkola Sióstr Św. Dominika zaprezentowały żywą lekcję historii zebranym Gościom. Do akordu świątecznego został dodany jeszcze jeden akcent patriotyczny -Orszak Wielkich Polaków. Pojawił się on w tyczyńskiej świątyni w czasie  Mszy św. dla najmłodszych. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej stworzyli Panteon Wybitnych Polaków z różnych epok naszej polskiej kultury i historii. Korowód rozpoczynał książę Mieszko I wraz z kilkoma królami, a wśród nich zasłużony dla Tyczyna- Kazimierz Wielki. W orszaku znalazł się również ks. Piotr Skarga (kaznodzieja sejmowy), gen. Tadeusz Kościuszko, Piotr Wysocki (inicjator powstania listopadowego) czy ostatni dyktator powstania styczniowego- Romuald Traugutt. Na czołowe miejsce wysunął się marszałek oraz ojciec założyciel “Niepodległej” Józef Piłsudski. Nie zapomnieliśmy także o żołnierzach niezłomnych: Rotmistrzu Witoldzie Pileckim oraz Danusi Siedzikównie “Ince”. Byli też święci bł. Karolina, św. siostra Faustyna i św. Jan Paweł II. Wspomniany orszak ubogacili ludzie sportu: Kazimierz Górski oraz Irena Szewińska oraz wielu innych wraz z poetą Adamem Mickiewiczem. To budujące i szlachetne, że Dzieci oraz Ich Rodzice tak chętnie i ofiarnie włączyli się w kampanię “Zostań Wielkim Polakiem” promując w ten sposób polskie dziedzictwo oraz bogactwo ducha wyjątkowych Polaków, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w  naszych dziejach.