“Polubić Patrona, poznać jego osobowość i duchowość”- akcja w tyczyńskim gimnazjum

Nie wystarczy mieć Patrona szkoły ale trzeba go jeszcze poznać, zaprzyjaźnić się z nim, by stawał się nam coraz bardziej bliższy. Z tym drugim celem nikt z nas nie ma większego kłopotu, gdyż jest to postać szczególna. Sztuką na pewno staje się poświęcenie swojego czasu a także włożony wysiłek, aby zrozumieć charakterystyczne cechy osobowości i duchowości Wielkiego Polaka jak również wyjątkowego duchownego naszych czasów. Już po raz jedenasty w Publicznym Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Tyczynie  odbył się finał „Konkursu Wiedzy o Patronie” przygotowany przez p. Monikę Nowosiad. Konkurs odbywał się w dwóch etapach: w pierwszym (test wiedzy) wzięli udział reprezentanci wszystkich klas, natomiast do ścisłego finału zakwalifikowało się pięć klas – Ia, Ic, IIa, IId, IIId. Drugi etap (finał) odbył się 31. 05. 2017 r. na hali sportowej gimnazjum i miał charakter multimedialny. Poprowadził go ks. Krzysztof Kalamaszek, poprzedni katecheta gimnazjum. Tegoroczna edycja miała wyjątkową oprawę ze względu na skład jury. Zaszczycili nas bowiem swą obecnością wyjątkowi Goście: Ks. Proboszcz Marian Czenczek, Burmistrz Tyczyna p. Janusz Skotnicki, Pani Dyrektor Zofia Kwater oraz ks. Piotr Sala.

Reprezentanci klas zmagali się aż w ośmiu konkurencjach, było też, jak co roku zadanie dla całej klasy. Rywalizacja była zacięta, wszyscy uczniowie zaprezentowali ogromną wiedzę o św. Janie Pawle II.

Konkurencje były zróżnicowane, począwszy od pytań z filmu pt.: „Karol – papież, który pozostał człowiekiem”, poprzez pytania dotyczące biografii, pielgrzymki Jana Pawła II z 1997 r. i 1991 r. do Polski, herbu papieskiego, hymnu szkoły, świętych kanonizowanych przez św. Jana Pawła II a skończywszy na zadaniu dla klasy, polegającym na rozwiązaniu krzyżówki na temat pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski z 1999 roku.

Przedstawiciele poszczególnych klas zostali zdopingowani przez swoich kolegów i koleżanki, co z pewnością dodawało im szczególnej otuchy oraz motywowało do dalszej rywalizacji. A było o co walczyć! Główną nagrodą to klasowa wycieczka: „Śladami Jana Pawła II”, ufundowana przez Panią Dyrektor, która odbyła się  7 czerwca 2017 roku. W programie m.in. znalazł się Sandomierz.

Oto wyniki końcowe XI edycji „Konkursu Wiedzy o św. Janie Pawle II”:

I MIEJSCE: klasa II D

II MIEJSCE: klasa II A

III MIEJSCE: klasa I A

Wszystkim Uczestnikom serdecznie gratulujemy wiedzy i determinacji, jaką zaprezentowali w tegorocznym konkursie, a trzeba przyznać, że poziom konkursu był bardzo wysoki.

Oprac.             Monika Nowosiad