KILKA MYŚLI O SPOWIEDZI

W naszym kościele możliwość spowiedzi jest codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach od 10:00-12:00 oraz 15:00-17:00. W tych godzinach dyżur ma jeden z księży, który spowiada bądź w konfesjonale, bądź w przedsionku po prawej stronie ołtarza. Udzielana jest także Komunia św. tym, którzy przystąpią do sakramentu pokuty.
Wykorzystajmy te wyznaczone godziny na swoją spowiedź (jeśli to konieczne).
Przyjdź do kościoła już przygotowany – zrób rachunek sumienia w domu. Spowiadaj się konkretnie, krótko – na rozmowy przyjdzie kiedyś jeszcze czas. Teraz najważniejsze, byś otrzymał rozgrzeszenie za wyznane grzechy. Podobnie pokutę, którą otrzymasz możesz odmówić w domu, lub przyjdź na modlitwę osobistą w innym czasie, a nie w czasie spowiedzi – bo inni będą musieli czekać na miejsce w kościele.
Rozporządzenia rządu ograniczają liczbę modlących się w kościele do 5 osób. W tych jednak ostatnich dniach dało się zauważyć, że nawet tyle osób nie ma w kościele. Bywa, że przez godzinę lub więcej nie ma nikogo kto chciałby skorzystać z sakramentu, albo choćby wstąpić na chwilę do kościoła. Jeśli planujesz swoją spowiedź jeszcze przed Wielkanocą, to nie odkładaj jej bo może nie być takiej możliwości. W Wielkim Tygodniu nie będą organizowane “masowe” spowiedzi. Będzie więc to bardzo utrudnione.
I nie zrozum tego, jak jakiś wyrzut. Bo w tym miejscu chciałby cię jednak zachęcić do pozostania w domu. Solidarnie z innymi zadbajmy o zdrowie swoje i innych. Kościół przypomina nam, że przykazanie kościelne mówi o przyjęciu Komunii św. w okresie wielkanocnym – nie w same Święta. Jeśli nie będzie takiej możliwości, przystąpisz do Komunii gdy będzie to bezpieczne – okres wielkanocny trwał będzie jeszcze do Uroczystości Trójcy Świętej – w tym roku to 7 czerwca – więc na pewno będzie okazja. A może już przystąpiłeś do spowiedzi i przyjąłeś Komunię w trwającym Wielkim Poście. To również jest już Komunia, która wynika z 3 przykazania kościelnego.
W tym tygodniu jest I piątek miesiąca – rozważ, czy koniecznie “musisz” być w kościele. Bóg zna nasze pragnienia, ale wie o naszej niemożności, o naszych ograniczeniach. Przyjmij Komunię św. w sposób duchowy z wielkim pragnieniem zjednoczenia się z Chrystusem. Nie wysyłaj do kościoła dzieci, młodzieży – by coś musieli zaliczyć, czy podpisać.
I jeszcze jedno – tak jak inni zachowaj wszelkie zasady higieny i bezpieczeństwa. Spowiadając się w konfesjonale nie “przylegaj” twarzą, rękoma do konfesjonału. Konfesjonały, klęczniki, klamki i inne rzeczy w kościele są dezynfekowane – ale swoją dbałością popraw bezpieczeństwo swoje, kapłanów i innych.  

ks. Łukasz