Jubileuszowa pielgrzymka tyczyńskich nauczycieli do stóp Matki Bożej Jasnogórskiej

To już długa tradycja corocznego spotkania i pielgrzymowania nauczycieli do narodowego sanktuarium. Około 7 tys. osób wzięło udział w 80. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę 1 i 2 lipca br. To wydarzenie połączone zostało z sympozjum, w którym uczestniczyła w niej również Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

Z dekanatu tyczyńskiego udał się autokar z grupą 40 osób, na której czele stał ks. dr Marian Czenczek, dekanalny duszpasterz  nauczycieli. W ogólnopolskiej pielgrzymce uczestniczył bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. duszpasterstwa nauczycieli a także brała udział podkarpacka kurator oświaty Małgorzata Rauch.

Sięgając do przedwojennej historii I Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli zorganizowano 23-24 czerwca w 1937 r. Szczególny wkład wniosła w jej zainicjowanie Akcja Katolicka, która jako temat główny swojej pracy podjęła sprawę wychowania katolickiego i szkoły, co uznano za sprzyjającą okoliczność takiego centralnego spotkania. Ostatnie spotkanie odbywało się pod hasłem „Wdzięczność i misja”. Wśród prelegentów znalazła się m.in. prof. dr hab. Krystyna Chałas z KUL, która mówiła o wychowaniu młodzieży ku wartościom jako elementarnej misji nauczyciela. W procesie kształtowania młodego człowieka liczy się serce, bez którego trudno wyobrazić sobie sukces. Nauczyciel posiada swoją osobowość i duchowość, które bezpośrednio wpływają na rozwój wychowanka. Temat ten poruszył ks. prof. dr hab. Zbigniew Formella z Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie. Chociaż pielgrzymów nie rozpieszczała pogoda wszyscy z przejęciem przeżywali to wyjątkowe spotkanie. O godz. 12.00 na wałach jasnogórskich została odprawiona centralna Msza święta, a o 15.00 Droga Krzyżowa z udziałem polskich nauczycieli.