Homilia w uroczystość Świętej Trójcy

Komentarz księdza Mirosława Matusznego
Temat: Tajemnica Boga
SŁOWA NADAL AKTUALNE, MĄDROŚĆ TYCH, KTÓRZY ODNALEŹLI JEZUSA

Gdy wzdychamy do Boga, zanosimy do Niego nasze modlitwy, kiedy czasem w dramatycznych momentach życia wołamy z tego ziemskiego padołu, “Boże, pomóż mi”, “Boże, czy Ty mnie słyszysz?”, nie dokonujemy głębokiej refleksji teologiczne, jaką czyniły najpotężniejsze umysłach chrześcijańskich teologów. Nie wnikamy w tajemnicę Trójcy Świętej, ale oczekujemy, że Ten, Który Jest, okaże Swoją moc i Swoją łask także w naszym życiu. Zanosząc codzienną modlitwę, nie próbujemy nawet wyobrazić sobie, jak wygląda Bóg, bo od najmłodszych naszych lat, wiemy, że Bóg jest Duchem nieskończenie doskonałym i nikt nie może zobaczyć Boga i pozostać przy życiu. Jak więc to możliwe, że ciągle wierzymy w Tego, Którego nikt nie widział?

Poszukując odpowiedzi na to pytanie, choć nie dojdziemy do stwierdzenia, że naukowo wyliczono, iż Bóg powinien istnieć, nie odnajdziemy tajnych, strzeżonych w rządowych archiwach zdjęć wykonanych najpotężniejszymi teleskopami, które ukarzą nam Twarz Boga, ani też nie natrafimy na analizę skuteczności ludzkich modlitw, wykonanych najszybszymi komputerami świata, to jednak bardzo szybko okaże się, że tajemnica Boga w Trójcy Świętej Jedynego wypełnia treść naszej wiary.

Oto przecież po przebudzeniu czynimy znak krzyża świętego, wyznając wiarę w Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego. Gdy zaczynamy szeptać Modlitwę Pańską, wypowiadamy przecież słowa Tego, Który nauczył nas modlić się na prośbę Apostołów, Tego, Który sam powiedział, że On i Ojciec są jedno, a kto zobaczył Jego, zobaczył i Ojca.
SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE

Choć w naszych sercach może budzić się nuta tęsknoty, że nie żyjemy w czasach, gdzie możemy naocznie przekonać się o prawdziwości nauk, jakich nam udzielono na temat Jezusa Chrystusa, to przecież musimy pamiętać, że nikt inny, jak właśnie Zbawiciel mówił, że pożyteczne jest Jego odejście, bo jeśli nie odejdzie, Pocieszyciel nie przyjdzie. Jeśli zaś odejdzie, przyjdzie, aby wziąć z Jezusowego i nam objawić.
PYTANIE DLA ODWAŻNYCH

Czy wierzę w Boga w Trójcy Świętej Jedynego?