Chór parafialny – “Sancta Catarina”

Historia chóru parafialnego w Tyczynie sięga lat trzydziestych XX w. Podczas okupacji hitlerowskiej chór nie przerywał swojej działalności ale ja wiernie kontynuował. Na przełomie lat 40-tych i 50-tych ubiegłego wieku z inicjatywy ks. Trojana nastąpił rozwój działalności chóru. Kierownikiem wówczas męskiego chóru został Józef Klimecki, który jednocześnie akompaniował chórowi na skrzypcach. W latach 60-tych J. Klimecki i organista parafialny Franciszek Leńczyk prowadzili wspólnie nowo powstały chór mieszany żeńsko-męski. W latach 90-tych po odejściu J. Klimeckiego, chór parafialny wystąpił w składzie męskim pod batutą Fr. Leńczyka. Po jego śmierci, kierownictwo chóru męskiego obejmuje organista Szymon Dziedzic.

18 października 2004 r. z inicjatywy ówczesnego Proboszcza ks. Józefa Stanowskiego i przy życzliwym wsparciu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Chór Parafialny w Tyczynie zostaje reaktywowany. Chór przyjmuje nazwę ,,SANCTA CATARINA”, a jego dyrygentem została Beata Adamczyk – pedagog i dyrygent Chóru Reprezentacyjnego ,,Cantores Resovienses” w Zespole Szkół Muzycznych im .Karola Szymanowskiego w Rzeszowie.

Działalność chóru jest bardzo bogata. W przeciągu swojego 12-letniego istnienia chór przede wszystkim uświetniał wszystkie uroczystości kościelne, koncertował w wielu miejscowościach, brał udział w wielu Przeglądach i pracuje do dnia dzisiejszego.  Wielkim wsparciem dla chóru jest obecny Proboszcz Ks. Marian Czenczek.

Działalność Koncertowa Chóru:

• – Stara Wieś – niezmiennie od 10 lat, uświetnia Mszę Świętą w intencji Pieszej Pielgrzymki z Tyczyna,
  • – Borek Stary,
  • – Biała k/Rzeszowa – Festiwal Pieśni Pasyjnych,
  • – Czudec – IV Przegląd Pieśni Maryjnych,
  • – Gogołów – IV Przegląd Pieśni Wielkanocnych,
  • – Hyżne,
  • – Jarosław,
  • – Dębowiec,
  • – Hermanowa- Studzianka – 25-lecie Pierwszej Mszy Świętej,
  • – Rzeszów – X Przegląd Pieśni Eucharystycznych,
  • – Radomyśl n/Sanem – 1). 30-lecie Kapłaństwa ks. Józefa Turonia
    • 2). Konsekracja Kościoła,
  • – Tyczyn – m.in. – 1). Przeglądy Kolęd /12/ ,,Pójdźmy Wszyscy do Stajenki”,
    • 2). Msza święta transmitowana w TV POLONIA z kościoła p.w. Św. Katarzyny w Tyczynie, ponadto inne uroczystości;
  • Święta Bożego Narodzenia, Triduum Paschalne i Msza Rezurekcyjna, Święta Bożego Ciała, Msze święte. dla chorych, samotnych i niepełnosprawnych, Św. Floriana, Świętej Katarzyny -Patronki Kościoła oraz wiele innych.

Cała historia chóru dostępna jest w Kronice Chóralnej, prowadzonej od 20 października 2004 roku. Zapraszamy chętnych do naszej wspólnoty, by śpiewem wielbić Boga.

oprac. Beata Adamczyk

Po okresie przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa Chór nie wznowił swojej działalności.