Chór parafialny – “Sancta Catarina”

Historia chóru parafialnego w Tyczynie sięga lat trzydziestych XX w. Podczas okupacji hitlerowskiej chór nie przerywał swojej działalności ale ja wiernie kontynuował. Na przełomie lat 40-tych i 50-tych ubiegłego wieku z inicjatywy ks. Trojana nastąpił rozwój działalności chóru. Kierownikiem wówczas męskiego chóru został Józef Klimecki, który jednocześnie akompaniował chórowi na skrzypcach. W latach 60-tych J. Klimecki i organista parafialny Franciszek Leńczyk prowadzili wspólnie nowo powstały chór mieszany żeńsko-męski. W latach 90-tych po odejściu J. Klimeckiego, chór parafialny wystąpił w składzie męskim pod batutą Fr. Leńczyka. Po jego śmierci, kierownictwo chóru męskiego obejmuje organista Szymon Dziedzic.

18 października 2004 r. z inicjatywy ówczesnego Proboszcza ks. Józefa Stanowskiego i przy życzliwym wsparciu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Chór Parafialny w Tyczynie zostaje reaktywowany. Chór przyjmuje nazwę ,,SANCTA CATARINA”, a jego dyrygentem została Beata Adamczyk – pedagog i dyrygent Chóru Reprezentacyjnego ,,Cantores Resovienses” w Zespole Szkół Muzycznych im .Karola Szymanowskiego w Rzeszowie.

Działalność chóru jest bardzo bogata. W przeciągu swojego 12-letniego istnienia chór przede wszystkim uświetniał wszystkie uroczystości kościelne, koncertował w wielu miejscowościach, brał udział w wielu Przeglądach i pracuje do dnia dzisiejszego.  Wielkim wsparciem dla chóru jest obecny Proboszcz Ks. Marian Czenczek.

Działalność Koncertowa Chóru:

• – Stara Wieś – niezmiennie od 10 lat, uświetnia Mszę Świętą w intencji Pieszej Pielgrzymki z Tyczyna,
  • – Borek Stary,
  • – Biała k/Rzeszowa – Festiwal Pieśni Pasyjnych,
  • – Czudec – IV Przegląd Pieśni Maryjnych,
  • – Gogołów – IV Przegląd Pieśni Wielkanocnych,
  • – Hyżne,
  • – Jarosław,
  • – Dębowiec,
  • – Hermanowa- Studzianka – 25-lecie Pierwszej Mszy Świętej,
  • – Rzeszów – X Przegląd Pieśni Eucharystycznych,
  • – Radomyśl n/Sanem – 1). 30-lecie Kapłaństwa ks. Józefa Turonia
    • 2). Konsekracja Kościoła,
  • – Tyczyn – m.in. – 1). Przeglądy Kolęd /12/ ,,Pójdźmy Wszyscy do Stajenki”,
    • 2). Msza święta transmitowana w TV POLONIA z kościoła p.w. Św. Katarzyny w Tyczynie, ponadto inne uroczystości;
  • Święta Bożego Narodzenia, Triduum Paschalne i Msza Rezurekcyjna, Święta Bożego Ciała, Msze święte. dla chorych, samotnych i niepełnosprawnych, Św. Floriana, Świętej Katarzyny -Patronki Kościoła oraz wiele innych.

Cała historia chóru dostępna jest w Kronice Chóralnej, prowadzonej od 20 października 2004 roku. Zapraszamy chętnych do naszej wspólnoty, by śpiewem wielbić Boga.

oprac. Beata Adamczyk